Krásná a divoká Šumava, co byste o ní měli vědět

To, že stojí za to Šumavu navštívit, asi víte.

Je zde mnoho míst, kde stojí za to se ubytovat. Apartmány Kvilda mezi taková místa rozhodně patří. Jaká jsou ale základní fakta, která byste o Šumavě měli vědět, než se do ní vydáte?

Svou rozlohou 69 030 hektarů je Šumava největším národním parkem České republiky a to už od roku 1991.

Od roku 1963 existuje Chráněná krajinná oblast Šumava, která má rozlohu více jak 163 tisíc hektarů. Území, které můžete objevovat, je tedy rozlehlé.

Nejvyšší horou Šumavy je Velký Javor.

Velký Javor leží v nadmořské výšce 1456 metrů nad mořem nedaleko bavorského městečka Bavorská Ruda. Na české straně Šumavy je to pak vrchol Plechý s výškou 1378 metrů nad mořem. Nachází se nedaleko česko-rakouské hranice kousek od města Nová Paka.

Šumava patří mezi nejrozsáhlejší pohoří v Česku

Dosahuje úctyhodné délky 110 kilometrů, šířky až 20 kilometrů a v místech šumavského podhůří je šířka dokonce 35 kilometrů.

Nejatraktivnější turistické lokality:

  • Železnorudsko, Prášilsko a Srnsko
  • Královský Hvozd, Modravsko, Kvildsko, Borovoladsko, Kašperskohorsko, Sušicko
  • Lipensko, Javornicko a Stašsko
  • Boubínsko a Vimpersko, Volarsko a Stožecko
  • údolí Otavy – Dlouhá Ves a Rejštejn

Přírodními výjimečnostmi Šumavy jsou hlavně jezera ledovcového původu, slatě, pláně a lady, kamenná moře, vodní nádrže a přehrady a prameniště potoků a řek.

Mezi kulturní dědictví šumavských obyvatel patří sklářství, dřevařství, mnoho historických osobností majících na Šumavu osobní vazbu nebo společné česko-bavorské kulturní prostředí.

Tak nezapomeňte na apartmány Kvilda a jejich přání vám návštěvu Šumavy po celý rok zpříjemnit.