Počasí v Albánii je neobyčejně pestré, záleží na spoustě faktorů

Ačkoliv leží Albánie v podobných zeměpisných šířkách jako jih Itálie či oblast Barcelony, je její klima neobyčejně pestré a liší se v závislosti na tom, zdali se právě nacházíte na pobřeží země či v jejím vnitrozemí

Obecně by se dalo říci, že na pobřeží země vládne teplé středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými deštivými zimami.

Albánské podnebí se v různých částech země liší

Zatímco při pobřeží vládne příjemné středomořské klima, střední a východní část země má více kontinentální klima.

Odtud pak směrem k horským oblastem přechází do typického podnebí kontinentálního a ve vyšších nadmořských výškách, a zejména pak na severu a severovýchodě země dokonce do klimatu subpolárního.

Vzhledem ke geografické poloze země bývá podnebí na pobřeží v letních měsících velmi teplé a suché, ve vnitrozemských horách však mohou teploty klesnout až o 6–15 °C. Obecně tedy platí, že na každých 1000 metrů nadmořské výšky klesá teplota průměrně o 6 °C.

Teplota vzduchu se v letních měsících drží kolem 30 °C až 40 °C, teplota vody je pak vyhřátá na příjemných 25–27 °C.

Co se týká srážek, ty se zde v létě objevují jen málokdy, a když už ano, mají podobu krátkodobé přeháňky.

Teploty, které v Albánii panují v zimě, jsou velmi podobné těm, se kterými se můžete setkat i u nás. 

Připravte se tedy na sníh, mráz, studený vítr, a především na srážky, které bývají způsobené vlhkými středomořskými proudy.

Díky nim si však můžete užít dostatek sněhové pokrývky vhodné především pro lyžování. Počítejte také s tím, že se denní teploty budou v zimě držet pod bodem mrazu a v noci pak mohou klesnout i na -20 °C.