Pevnost Ágra se stala kvetoucím, uměleckým i obchodním centrem

Ágra, město na břehu řeky Jamuny v severním indickém státě Uttarpadéš si navzdory stoletím uchovala krásu a ducha někdejšího hlavního města mughalské říše. Pyšní se dokonce třemi památkami na seznamu Unesco a rozhodně je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací Indie.

Ve městě na břehu řeky vznikly první perské zahrady zvané Aram Bagh, neboli zahrady odpočinku.

Ágra leží v indoganžské nížině a její klima je tedy kontinentální, s dlouhým horkým létem od dubna do září dosahují teploty 45 stupňů, období dešťů nastává v období od června do září. Nejlepší doba k návštěvě je od října do listopadu nebo od února do března. V prosinci a lednu je lépe se Ágře vyhnout, především díky husté mlze a také teplotám, které mohou spadnout až k bodu mrazu. Velká část domů přitom nemá vytápění.

Ágra leží na hlavní železniční trati mezi Dillí a Mumbají a také na trati mezi Dillí a Čenna. V Ágře jsou tři vlaková nádraží.

Vnitrostátní letiště Ágra leží v příměstské oblasti Kheira, přibližně 6 km od centra Ágry, nenabízí mnoho dobrých spojení. V podstatě ze všech Indických měst je při letu do Ágry nutné přestoupit v Dillí nebo Džajouru,

Světoznámá pevnost byla postavena slavným mughalským vládcem Akbarem v roce 1565.

Známá je též jako červená pevnost nacházející se ve městě Ágra, ležícího asi 200 km jihovýchodně od Dillí. Jen 2,5 km jihovýchodně od pevnosti se nachází jedna z nejznámějších indických památek, Tádž Mahal. Pevnost z červeného pískovce byla postavena na obytný palác za vlády Shah Jahana, přičemž bylo použito velké množství mramoru a mozaiky ve stylu pietra dura.

Zajímavé části pevnosti

  • Perlová mešita, Diwan-e Am a Diwan-e Khas ( místa pro udělování veřejných a soukromých audiencí)
  • Johangirs Palace, Khas Mahal, Shish Mahal (zrcadlový palác)
  • Musamman Burj, pevnost je tipickou ukázkou mughalské architektury

Akbarova hrobka Sikadra, místo posledního odpočinku velkého mughalského vládce Akbara leží asi 13 km od Ágry na cestě do Dillí. Na hrobce jsou vytesána jména 99 různých náboženství.

Vybrat zájezd do Indie