Oblíbené Chorvatsko od A do Z v základních informacích

Název

Chorvatská republika /chorvatsky Republika Hrvatska.

Hlavní město Chorvatska

Záhřeb /chorvatsky Zagreb/.

Rozloha Chorvatska

56 542 km2 včetně asi 1 200 chorvatských ostrovů. Což je asi 75% rozlohy České republiky. Pobřežní vody k celkové rozloze přidávají ještě 31 067 km2. Mořské pobřeží Chorvatska je svoji délkou 5 835 km třetím nejdelším ve Středomoří. 1 777 km tvoří pevninská část, zbytek tvoří pobřeží chorvatských ostrovů.

Státní zřízení Chorvatska

Chorvatsko je parlamentní republikou.

Administrativní členění Chorvatska

Chorvatsko se dělí na 20 žup /chorvatsky župania/ a hlavní město Záhřeb /chorvatsky Zagreb/. Nižší územní celky tvoří 430 obštin /obdobné jako u nás obce a města/.

Historicky se Chorvatsko dělí na 10 oblastních regionů: vnitrozemská Slavonie, Střední Chorvatsko a Záhřeb, pobřežní Istrie, Kvarner, Lika-Karlovac a Dalmácie, která se dělí na oblast Zadarskou, Šibenickou, Splitskou a Dubrovnickou.

Podnebí Chorvatska

Chorvatsko má středomořské podnebí na pobřeží a kontinentální ve vnitrozemí. V Chorvatsku jsou horká a suchá léta a krátké a mírné zimy s průměrnými teplotami nad bodem mrazu. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen s průměrnými teplotami 26 stupnů, červen a září s průměrnými teplotami 23 stupnů.

Moře se může v červenci a srpnu ohřát až na 27 stupnů. Nejvíce slunečního svitu v celém středomoří má ostrov Hvar. Nejvíce srážek je ke konci podzimu.

Nejvyšší hora Chorvatska

Sinjal též nazývána Dinara s nadmořskou výškou 1 831 m.

Nejnižší bod v Chorvatsku

Jaderské moře s nadmořskou výškou 0 m.

Nejdelší řeka v Chorvatsku

Sáva pramenící ve Slovinsku a tekoucí 562 km na území Chorvatska.

Největší přírodní jezero Chorvatska

Vrana s rozlohou 30,7 km2, které se nachází na území severní Dalmácie.

Počet obyvatel v Chorvatsku

Chorvatsko má 4 200 000 obyvatel.

Náboženství v Chorvatsku

Nejvíce rozšířeným náboženstvím v Chorvatsku římskokatolické. Zastoupeno je zde i pravoslavné náboženství, které vyznává srbská menšina.

Jak se mluví v Chorvatsku

Úředním jazykem je chorvatština, kterou hovoří 96% obyvatel. 1,3% obyvatel hovoří srbštinou a to hlavně při hranici se Srbskem a Bosnou a Hercegovinou. 3% obyvatel mluví jinou řečí, a to maďarštinou, češtinou, slovenštinou, albánštinou.

Největší města v Chorvatsku

Největším městem je hlavní město Záhřeb s 699 000 obyvatel. Další velká města jsou: Rijeka se 141 000 obyvatel, Osijek s 88 000 obyvatel, Zadar se 71 000 obyvatel, Slavonski Brod se 61 000 obyvatel a Pula s 59 000 obyvatel.